Jakie przenośniki taśmowe nadają się do pracy w temperaturach ujemnych?
Niska temperatura należy do czynników, które raczej nie sprzyjają sprawności maszyn. Może ona prowadzić między innymi do zmian w strukturze użytych w konstrukcji materiałów i przyczyniać się do ich szybszego niszczenia. Jednak nie zawsze da się ją zmienić – przykładem są tutaj chłodnie, gdzie obowiązkowo musi panować chłód. Do takich miejsc przeznaczone jest specjalne wyposażenie, między innymi przenośniki.
Charakterystyka przenośników taśmowych do ujemnych temperatur
Kluczowym elementem każdego przenośnika taśmowego jest taśma, służąca jako nośnik dla przenoszonych produktów. Wykonana jest ona z mieszanki różnych materiałów – tkanin, gumy tworzyw sztucznych – dzięki którym zachowuje wysoką trwałość połączoną z elastycznością. Taśma o złączonych końcach tworzy pętlę, która porusza się wraz z obrotem rolek przenośnika
Cechą charakterystyczną gumy tworzyw sztucznych jest to, że wraz ze spadkiem temperatur ich elastyczność spada – z tego powodu są one bardziej narażone na zużycie, szybciej się niszczą. Dlatego też w konstrukcji przenośników do pracy w ujemnych temperaturach stosujemy taśmy wykonane ze specjalnych mieszanek, które są mniej podatne na takie warunki pracy. Jednocześnie dbamy o to, by używane przez nas taśmy nadawały się do kontaktu z żywnością. Znajdują one zastosowanie zarówno w chłodniach lądowych, jak i na pokładach dalekomorskich statków rybackich.
Ważna jest konstrukcja
Niska temperatura, a także często idąca w parzę z nią, wilgoć stanowi zagrożenie nie tylko dla trwałości taśmy, ale również pozostałych elementów konstrukcji przenośnika. Dlatego też w ich konstrukcji wykorzystujemy inne materiały odporne na pracę w trudnych warunkach, na przykład wysokie jakości stal nierdzewną oraz aluminium. Odpowiednie materiały w połączeniu z przemyślaną konstrukcją przenośników przekładają się na wysoką efektywność tych maszyn i niezawodność nawet w trudnych warunkach.